Rozmiar plakatu
Kolor dominujący
Orientacja:
Plakaty filmowe z klasyką kina – z miłości do kina w jego najlepszym wydaniu.
Kawa i papierosy / Coffee & Cigarettes Jim Jarmusch - plakat
2001: Odyseja kosmiczna / 2001: A Space Odyssey Stanley Kubrick - plakat
2001: Odyseja kosmiczna / 2001: A Space Odyssey Monolit - plakat
Słomiany wdowiec / The Seven Year Itch Marilyn Monroe - plakat
Powrót do przyszłości / Back To The Future Marty McFly - plakat
Dobry, zły i brzydki / The Good, The Bad And The Ugly - plakat
Mechaniczna pomarańcza / Clockwork Orange Alex DeLarge i gang - plakat
Lot nad kukułczym gniazdem / One Flew Over The Cuckoo's Nest - plakat
Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną / Twin Peaks: Fire Walk With Me - plakat
Pogromcy duchów / Ghostbusters Piankowy marynarzyk - plakat
Dawno temu w Ameryce / Once Upon a Time in America - plakat
Filmowe must see – plakaty z klasyką kina
Słynne przysłowie mówi, że o gustach się nie dyskutuje. Dzięki różnorodnym preferencjom możemy wciąż odkrywać nowe dzieła warte zachwytu, zamiast zamykać się w wąskim pokoju tego, co znane. A jednak w kwestii klasyków wszyscy zdają się pozostawać zgodni. Kanon filmów do obejrzenia rozrasta się każdego roku. Jednakże to klasyki, które wyznaczyły nowe trendy i nadały bieg historii kina pozostają niezmiennie inspiracją nowych poczynań. Nie znając ich tracimy sporą dawkę przyjemności w odbiorze kina współczesnego. Popkulturowe nawiązania są oczywiste i warto wiedzieć skąd wzięły swoje początki. Wiedza o scenach Gwiezdnych Wojen bezpośrednio zainspirowanych klasykami Kurosawy takimi jak Ukryta forteca, czy Siedmiu samurajów nie jest niezbędna, by cieszyć się filmem, ale z pewnością nada mu nowego wymiaru i zwiększy poziom zainkasowanej frajdy. W Siedmiu samurajach Kurosawa połączył w jedno dziś już nagminnie używane klisze fabularne i efekty. Często film ten uznawany jest za pierwszy nowoczesny film akcji, a wielu krytyków widziało w nim elementy charakterystyczne dla westernu. Walka wynajętych bohaterów w obronie nękanej napadami wioski, porywcze postacie i silnie zarysowany dramatyzm na stałe weszły do kanonu kina. Plakat do filmu Siedmiu samurajów (Shichinin no samura) przedstawia tytułową siódemkę z wybijającym się na pierwszym planie Kikuchiyo odtwarzanym przez genialnego Toshiro Mifune. Sam aktor przyznawał, że jest to jego ukochana rola, a przygotowując się do jej odtwarzania oglądał filmy z lwami, by oddać wybuchowy charakter swojej postaci. Identyfikacji ze stworzoną postacią nie można odmówić Charliemu Chaplinowi przy tworzeniu swojego pechowego zwykle bohatera - Małego Trampa. Dla fanów klasyki w najlepszym wydaniu przygotowaliśmy dwie propozycje plakatowe. Utrzymaną w odcieniach szarości grafikę Modern Times i plakat Charlie Chaplin z kostiumem nawiązującym do ikonicznej stylizacji Trampa. Film Dzisiejsze czasy (Modern Times) do dziś pozostaje jednym z ważniejszych filmów w historii kina. Słynna scena na linii produkcyjnej, choć ukazana w komediowych barwach stanowiła od początku ostrą krytykę dehumanizującej siły postępu w fordowskim wydaniu. Dziś, gdy technika na stałe wkroczyła w nasze życie, film zdaje się być wciąż wyjątkowo aktualny. Jak widać plakaty z klasyką kina odnoszą się nie tylko do ukochanych filmów, ale także do nieprzemijających zagadnień.
Europejska awangarda – plakaty artystyczne
Są takie sceny w kinie, które na stałe pozostają w naszych głowach. To one stały się inspiracją dla naszych autorskich plakatów z klasyką kina. Charlie Chaplin w „brzuchu” maszyny taśmy produkcyjnej. Niepokojące zestawienie brzytwy z okiem w surrealistycznym Psie andaluzyjskim. Ten zaledwie szesnastominutowy film od samego początku miał być artystyczną prowokacją. Luis Buñuel, razem z współtwórcą filmu Salvadorem Dali, zdawali się być zdziwieni pozytywnym przyjęciem ich kontrowersyjnego dzieła. Prym wiedli tutaj surrealiści z grupy Bretona, którzy natychmiast okrzyknęli go arcydziełem. Oniryczne sceny tworząc paranoiczny nastrój mocno zaburzają granice naszego komfortu. Plakat inspirowany filmem Pies andaluzyjski (Un Chien Andalou), który dla Was przygotowaliśmy zdaje się być powściągliwy, a nawet w pewien sposób elegancki. Półotwarta brzytwa na ciepłym, szarym tle. Dopiero połączenie graficznego przedstawienia z treścią filmu wzbudzić może uczucie niepokoju. O ile Pies andaluzyjski gra na naszych emocjach zestawieniem niespójnych obrazów przywołujących na myśl koszmary senne, tak obraz beznadziei w Złodziejach rowerów uderza w nas swoim nieociosanym realizmem. Wielokrotnie okrzyknięty filmem wszech czasów do dziś silnie oddziałuje zarówno na widzów, jak i twórców filmowych. Reżyser Vittorio De Sica w swoim dziele postanowił zatrudnić jedynie amatorów, co tylko podniosło poczucie realizmu i surowych, czystych emocji. Nieocenioną rolę również odgrywa w filmie samo miasto – Rzym, na którego ulicach rozgrywa się akcja. Plakat do filmu Złodzieje rowerów (Ladri Di Biciclette) zadowoli każdego fana klasyki.
Artystyczne plakaty nawiązujące do klasyki kina awangardowego i europejskich perełek filmowych to nie tylko dekoracja ścian. To wyraz pasji i miłości do kina w jego najlepszym wydaniu.
Ambitne komedie – plakaty na poprawę humoru
Kontynuując temat plakatów filmowych z klasyką kina pozostajemy w Rzymie. Tym razem w lżejszym nastroju, w słonecznym świecie, w którym wszystko może się zdarzyć. Dziennikarz może napotkać zagubioną księżniczkę, a wyprawa do fryzjera może okazać się manifestem wewnętrznej wolności. Nienachalnie humorystyczny scenariusz filmu do dziś stanowi gwarancję dobrej zabawy. Przełomową okazała się też rola Audrey Hepburn, za którą uhonorowana została Oscarem dla najlepszej aktorki. To właśnie ona zajmuje centralne miejsce na plakacie Rzymskie wakacje (Roman Holiday), na którym nie mogło zabraknąć również kultowego skutera Vespa. Po wyemitowaniu filmu moda na ten środek transportu poszybowała w górę. Trzeba przyznać, że scena ucieczki na Vespie przez rzymskie uliczki pełne kawiarenek do dziś sprawia wrażenie doskonałej zabawy. Do innej, niemniej pięknej stolicy europejskiej zabiera nas film Zabawna buzia (Funny Face). Tym razem zachwycić możemy się Paryżem w jego najbardziej modowym wydaniu. Kostiumy przygotowane m.in. przez Huberta de Givenchy na stałe weszły do kanonu świata mody. Sesje fotograficzne będące elementem fabuły filmu kopiowane są przez największe magazyny mody. Warto powrócić do filmu choćby dla tych estetycznie wysmakowanych ujęć. Plakat do filmu Funny Face odnosi się do klasycznej sceny, w której pozującej przed Łukiem Triumfalnym bohaterce uciekają z ręki kolorowe balony. Na plakacie znajdziemy już tylko te wędrujące przez Paryż baloniki w okolicach Wieży Eiffla.
Plakaty do filmów z Audrey Hepburn w niestandardowym ujęciu zapewnią zastrzyk dobrego nastroju w naszych wnętrzach.
Klasycy kina
Mówiąc o najważniejszych twórcach w historii kina nie może zabraknąć takich reżyserów jak Stanley Kubrick, czy Alfred Hitchcock. Ilość inspirujących filmów, a co za tym idzie oryginalnych plakatów filmowych, które do nich powstały zmusiły nas do stworzenia dla tej wybitnej dwójki osobnych kategorii. Zapraszamy do owocnych poszukiwań w naszej galerii plakatu w działach poświęconych Stanleyowi Kubrickowi i Alfredowi Hitchcockowi.