Plakaty minimalmill.com
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Autorskie plakaty do filmów mistrza suspensu – Alfreda Hitchcocka.

Alfred Hitchcock

Zawrót głowy / Vertigo - plakat

Zawrót głowy / Vertigo - plakat

Producent: minimalmill
od:  Cena: 39,00 zł
zobacz więcej
Ptaki / The Birds - plakat

Ptaki / The Birds - plakat

Producent: minimalmill
od:  Cena: 39,00 zł
zobacz więcej
Alfred Hitchcock - plakat

Alfred Hitchcock - plakat

Producent: minimalmill
od:  Cena: 39,00 zł
zobacz więcej
Alfred Hitchcock cytaty - plakat

Alfred Hitchcock cytaty - plakat

Producent: minimalmill
od:  Cena: 39,00 zł
zobacz więcej
Psychoza / Psycho - plakat

Psychoza / Psycho - plakat

Producent: minimalmill
od:  Cena: 39,00 zł
zobacz więcej

Mistrz suspensu – plakaty do filmów Alfreda Hitchcocka

Mistrz suspensu może być tylko jeden i od dekad tytuł ten przypada nieodmiennie Alfredowi Hitchcockowi. Budowanie napięcia nie do zniesienia to jego znak rozpoznawczy. Stare plakaty filmowe do jego dzieł często ograniczały się do jednego, niepokojącego przedmiotu, czy sceny, która na stałe wchodziła do kanonu kina. Znany był z kontrowersyjnych wypowiedzi oznajmianych z kamienną twarzą, jak choćby ta o publiczności, która podczas seansu powinna cierpieć. Okazuje się, że trafił na właściwy trop. Do dziś bowiem, sto lat od jego debiutu, widzowie zanurzają się w wykreowany przez niego mroczny świat z olbrzymią przyjemnością. Dla osłodzenia ostrej wypowiedzi dodajmy, że kino według Hitchcocka to nie tylko gnębienie widza, ale też przyjemność odbiorcy równa budzeniu się z koszmaru. Po ataku ptaków, czy seryjnego mordercy i dręczeniu bohaterów następuje zwykle staroświecki happy end, przynajmniej dla części postaci. Plakaty do filmów Hitchcocka znajdą swoich amatorów nie tylko wśród miłośników kryminalnych zagadek. Wiele z jego filmów emanuje dziś sentymentalnym czarem prawdziwego kina. Dla aktorów role u Hitchcocka okazywały się najlepszymi w ich karierze, choć często okupowane były ponadprzeciętnym stresem. Wyjątkowo trudne zadanie miały aktorki – piękne blondynki wprost wyśmienicie nadające się do roli gnębionych niewiniątek, co sam reżyser często przyznawał. Jednak jak wszystko, jego postacie kobiece wcale nie są tak jednoznaczne.

Szalone, inteligentne, piękne – kobiece postacie u Hitchcocka

Płynność kobiecych postaci u Hitchcocka wpisana jest niejako w schemat. Te złe zawsze mają w sobie pokłady skomplikowanych rozterek, a te naiwne szybko muszą dorosnąć do zatrważających wydarzeń rozgrywających się wokół. Jak pamiętamy piękna Marion z Psychozy trafia do złowrogiego pensjonatu nie w celach wakacyjnych, tylko podczas ucieczki ze zdefraudowanymi pieniędzmi. Szaleństwo Marnie z filmu o tym samym tytule również przybiera formę kompulsywnych niemal kradzieży i ciągłych zmian osobowości. Nic wspólnego z naiwnym dziewczątkiem nie ma również postać grana przez Grace Kelly w Oknie na podwórzu. To ona – jako jedyna mobilna osoba z tandemu detektywów amatorów – jest w stanie realnie popchnąć fabułę do przodu i pomóc w rozwikłaniu zagadki morderstwa. W dwuznacznej roli wspaniale poradziła sobie także Kim Novak doprowadzając niemal do szaleństwa – bardzo dosłownego – postać graną przez Jamesa Stewarta. Oczywiście mowa o klasycznym filmie Vertigo (Zawrót głowy). Plakat do filmu Vertigo zaburzy nasze zmysły przetwarzając scenę zawrotu głowy na schodach dzwonnicy w psychodeliczny kolaż. Dwie pozostałe propozycje plakatowe znacznie większy nacisk kładą na postaci kobiecej. Na jednym plakacie Zawrót głowy znajdziecie odtworzony piękny kostium Madeleine. Drugi zabierze nas w świat rozchybotanej psychiki głównych bohaterów. Na ścianie wszystkie trzy plakaty prezentują się znakomicie.

Pętla intertekstualna, zabawa w kinie

Plakat z filmu Hitchcocka to nie tylko wyraz naszych preferencji kinowych, ale też odwołanie do rozpoznawalnych przez wszystkich kodów popkultury. Nie ma chyba częściej cytowanych scen i prób kręcenia remaków niż te z filmów Hitchcocka. Scena pod prysznicem w Psychozie znana jest tak powszechnie, że niekiedy wystarczy sam „tnący” dźwięk melodii połączony z szumem wody, by każdy odnalazł się w odpowiednim kontekście. Niezapomniana scena wykorzystana została między innymi w kampanii na rzecz oszczędzania wody. Słusznym jest chyba założenie, że każdy po obejrzeniu filmu skraca swój prysznic do niezbędnego minimum. Plakat Psychoza (Psycho), który dla Was przygotowaliśmy odnosi się oczywiście do tej najsłynniejszej sceny. Krwiście czerwony stanowić będzie punkt przyciągający wzrok na ścianie każdego pomieszczenia w domu. Jeśli wolicie wyrazić swoją miłość do filmu w sposób bardziej stonowany, mamy też wersję czarno-białą z typograficznym skrótem. Plakat typograficzny Psychoza Alfred Hitchcocka doskonale wpasuje się w nowoczesne, minimalistyczne wnętrza.

Kolejnym pięknym przykładem najbardziej zapamiętanej sceny w kinie jest ucieczka postaci granej przez Cary Granta przed samolotem w filmie Północ - północny zachód (North by Northwest). Cytowana była między innymi w fotografii mody przez Helmuta Newtona. W filmie Emira Kusturicy Arizona Dream, jedną z zabawniejszych scen jest właśnie ta, gdy jeden z głównych bohaterów próbuje odtworzyć scenę samolotowego ataku podczas prowincjonalnego konkursu talentów. W naszym sklepie na plakacie do filmu Północ - północny zachód, oczywiście znajdziecie artystyczne przetworzenie tej właśnie sceny. Nie może też zabraknąć plakatu do filmu Ptaki. Nie ma dziś chyba kinomana, który jakimś cudem przegapiłby ten film. O licznych nawiązaniach nie trzeba tutaj wspominać. Na uwagę zasługuje również proekologiczny wydźwięk filmu, nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy przyroda powie nam dość. Zapraszamy zatem na udane bezkrwawe łowy do naszej galerii plakatów online.

Plakaty z cytatami Alfreda Hitchcocka

Jeśli nie możecie się zdecydować, który z filmów Hitchcocka jest waszym ulubionym, polecamy plakaty z cytatami. Do wyboru dwie wersje w pomarańczowych barwach. Grafika z wypowiedziami o kinie może sprawdzić się również jako plakat na prezent dla kogoś bliskiego. Czasem trudno określić ulubiony film obdarowywanej osoby – cytat z klasyki powinien spełnić swoje zadanie. Alfred Hitchcock przestrzegał filmowców, by w swoich dziełach potrafili odróżnić suspens od niespodzianki (suspens vs surprise). Nasza recepta jest prostsza. W poszukiwaniu dobrego kina i suspensu należy obejrzeć wciąż zaskakujące filmy Hitchcocka. W celach nabycia niespodzianki dla bliskiej osoby – czyli plakatu z tychże filmów zapraszamy do naszego sklepu z plakatami.

Plakaty do filmów Hitchcocka jak i same filmy nie ulegają łatwo zmiennym modom i przez długi czas stanowić będą gwarancję dobrego smaku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl